Rzeźba Ludowa

Mieczysław Gaja


  • Aktualnie w Muzeum Rejonowym w Łukowie

Na wystawie, odbywającej się aktualnie do końca lutego 2024 w Muzeum Regionalnym w Łukowie, odwiedzający mają okazję podziwiać rzeźbione z drewna figury muzykantów oraz inne rzeźby artysty rzeźbiarza Mieczysława Gaja, które z zadziwiającą dokładnością oddają radość i energię polskiej sztuki ludowej. Wernisaż odbył się 17 listopada 2023 roku. Zapraszamy na wystawę, która jest hołdem dla polskiej duszy i rękodzieła.  • 17 listopada 2023 - Wernisaż wystawy rzeźbiarskiej Mieczysława Gaja oraz wręczenie medali "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

W sercu Łukowa, miasta o bogatej historii i kulturze, 17 listopada 2023 roku odbyło się wydarzenie wyjątkowe – wernisaż otwarcia wystawy rzeźb Mieczysława Gaja w Muzeum Regionalnym. To nie tylko ekspozycja dzieł sztuki, ale również prezentacja książki Mieczysława Gaja „A to ludowe i polskie właśnie”, która zagłębia się w ludowe korzenie polskiej kultury. To wydarzenie, które odbyło się w Muzeum Regionalnym o godzinie 16:00, było czymś więcej niż zwykłym pokazem artystycznym. To była celebracja dziedzictwa kulturowego i artystycznego wkładu artysty, który przez lata pełnił również funkcję prezesa Stowarzyszenia Twórców Ludowych Oddział w Łukowie i założyciela lokalnej „szkółki rzeźbiarskiej”. Wernisaż stanowił nie tylko szansę na podziwianie dzieł, ale również na głębsze zanurzenie się w świat ludowej sztuki. Jego prace, będące mieszanką tradycyjnych technik i osobistego stylu, stanowią most między przeszłością a współczesnością, demonstrując niezwykłą siłę lokalnego rzemiosła.

Dodatkowym atutem tego wieczoru była możliwość zapoznania się z nowo wydaną publikacją muzeum, noszącą tytuł „A to ludowe i polskie właśnie”. Książka ta, będąca dopełnieniem wystawy, oferuje głębszy wgląd w życie i twórczość Mieczysława Gaja, dając czytelnikom szansę na pełniejsze zrozumienie jego artystycznej wizji.

Tego wieczoru Muzeum Regionalne w Łukowie stało się miejscem szczególnym, gdzie społeczność miała okazję oddać hołd człowiekowi, który swoim talentem i pasją wnosił ogromny wkład w rozwój i promocję kultury ludowej w regionie. To wydarzenie nie tylko uhonorowało jego dzieło, ale także przypomniało o znaczeniu utrzymywania żywej tradycji i wspierania lokalnych twórców.

Wystawa w Muzeum Gaja Mieczysław

Zdjęcie własne

Mieczysław Gaja, uznany za strażnika lokalnych tradycji, zasłynął jako artysta i pedagog. Jego twórczość, przesycona duchem narodowym, obejmuje zarówno motywy świeckie, jak i sakralne, każda praca opowiada historię, tkwi w niej cząstka duszy twórcy. Wernisaż był okazją nie tylko do estetycznych doznań, ale też do celebracji dziedzictwa kulturowego, które dzięki artystom takim jak Gaja, zostaje zachowane dla przyszłych pokoleń. To również chwila, aby docenić jego wpływ na kulturę ludową nie tylko w regionie, ale i poza granicami kraju. Wernisaż prac Mieczysława Gaja w łukowskim muzeum to nie tylko wystawa, ale swoiste święto lokalnej tożsamości, choć rzeźbi w drewnie, tak naprawdę uchwycił istotę polskiego folkloru, ożywiając tradycje, które są często pomijane w codziennym pośpiechu. Jego figury, chociaż nieruchome, zdają się tańczyć i grać, przemawiając do wyobraźni oglądających.

Talent artysty został wielokrotnie doceniony na arenie międzynarodowej, ale to właśnie w Łukowie jego dzieła rezonują najmocniej. Sztuka ta jest mostem między pokoleniami, łącznikiem między przeszłością a teraźniejszością. Przybywając na wernisaż, odwiedzający nie tylko oglądali prace, ale uczestniczyli w rozmowach o sztuce, historii i przyszłości tradycji, która tu, w sercu Polski, nadal pulsuje życiem.
Publikacja „A to ludowe i polskie właśnie” była dopełnieniem wydarzenia, oferując głębszy wgląd w filozofię. To również przypomnienie o wartościach, które artysta wnosi do współczesnej kultury – autentyczności, umiejętności i pasji. 

Medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej"

Wśród osób, trzy kobiety wyróżniały się nie tylko swoimi znaczącymi osiągnięciami, ale także różnorodnymi tłami, które reprezentowały w społeczności łukowskiej. Pani Agnieszka Szaniawska, kustosz Muzeum Regionalnego, nie tylko czuwa nad zbiorami, ale jako kurator i organizator wielu wystaw, jest żywym ogniwem łączącym przeszłość z teraźniejszością. Podobnie Pani Edyta Sak, pracownik muzeum, przez warsztaty ludowe z zakresu plastyki obrzędowej dla dzieci i młodzieży, przekazuje młodszym pokoleniom wiedzę o naszych korzeniach i tradycjach. Jest to cenny wkład w edukację i zachowanie dziedzictwa narodowego. Trzecią z wyróżnionych kobiet jest Pani Elżbieta Sadło, twórczyni ludowa w dziedzinie plastyki zdobniczej, która swymi dziełami pokazuje, jak piękna i bogata jest polska sztuka ludowa. 

Wystawa Gaja Mieczysław

Zdjęcie własne

Każda z tych kobiet, pochodząca z różnych środowisk, ale zjednoczona swoim poświęceniem dla polskiej kultury, otrzymała prestiżowe wyróżnienie – medal "Zasłużony dla Kultury Polskiej". To wydarzenie było świadectwem inkluzywnego ducha Łukowa i znakomitym przykładem, jak różnorodne wkłady wzbogacają kulturowy krajobraz wspólnoty. Kiedy medale błyszczały w uroczystej sali, symbolizowały coś więcej niż tylko indywidualne osiągnięcia; reprezentowały zbiorową dumę i jedność miasta głęboko zakorzenionego w swoim kulturowym dziedzictwie.

Strona muzeum - https://muzeum.lukow.pl/odznaki-zasluzony-dla-kultury-polskiej-dla-pracownikow-muzeum-i-tworczyni-ludowej/

Na wernisażu obecni byli również Burmistrz Łukowa Pan Piotr Płudowski, Wiceburmistrz Pan Mateusz Popławski, a całość wydarzenia prowadził Dyrektor Muzeum Regionalnego Pan Mariusz Burdach. Ich obecność podkreślała wagę wydarzenia dla lokalnej społeczności.
Nie zabrakło również polityków - Posła Pana Sławomira Skwarka oraz Wicestarosty Pana Janusza Kozioła, którzy swoimi przemówieniami podkreślili znaczenie kultury w życiu publicznym.

To wydarzenie było nie tylko celebracją sztuki Mieczysława Gaja, ale również hołdem dla tych, którzy na co dzień dbają o to, by polska kultura ludowa była żywa i doceniana. Było to spotkanie pełne szacunku dla tradycji i historii, a jednocześnie pokazujące, jak te elementy mogą być inspirujące dla współczesnego świata. W Muzeum Regionalnym w Łukowie tego dnia można było poczuć pulsujące życie kultury polskiej, a każdy z gości, wychodząc stamtąd, niewątpliwie był bogatszy o nowe doświadczenia i wiedzę o swoim dziedzictwie.

Wernisaż w Łukowie to przede wszystkim hołd dla artysty, który swym talentem nieustannie przekształca lokalne dziedzictwo w coś uniwersalnego, ponadczasowego. Wernisaż prac Mieczysława Gaja był nie tylko ekspozycją artystyczną, ale również celebracją i refleksją nad bogatym dziedzictwem kulturowym. Jego dzieła, które przemówiły do publiczności w Muzeum Regionalnym w Łukowie, są świadectwem pasji i poświęcenia, jakie artysta rzeźbiarz włożył w ochronę i rozwój sztuki ludowej. Każda figura, każda płaskorzeźba opowiada o głębokim zrozumieniu tradycji, które rzeźbiarz tak umiejętnie przekuwa w drewno. To wydarzenie było nie tylko okazją do docenienia talentu artysty, ale również przestrzenią dla społeczności do zgłębiania własnych korzeni i wartości narodowych.

Wpis do księgi gości

Zdjęcie własne

  • Serdecznie zapraszamy na wielkie otwarcie wystawy rzeźb Mieczysława Gaja

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy rzeźb ludowych oraz wieczór autorski z Mieczysławem Gaja, mistrzem sztuki ludowej. To wyjątkowe wydarzenie odbędzie się 17 listopada 2023 roku o godzinie 16:00 w Muzeum Regionalnym w Łukowie.

Mieczysław Gaja, który w tym roku zadebiutował jako autor książki „A to ludowe i polskie właśnie”, zaprezentuje swój niepowtarzalny świat rzeźby, który żyje kolorem, formą i opowieścią tkwiącą w drewnie. Książka ta jest owocem wieloletniej pracy i pasji, jaką Mieczysław Gaja poświęca ludowemu dziedzictwu Polski, odzwierciedlając bogactwo naszej narodowej kultury.

Serdecznie zachęcamy do wzięcia udziału w tym kulturalnym święcie, które będzie nie tylko okazją do spotkania z artystą, ale również momentem, w którym można będzie przyjrzeć się z bliska jego rzeźbom – dziełom pełnym ciepła, humoru i głęboko zakorzenionym w polskiej tradycji.

Nie przegapcie tej wyjątkowej okazji, by osobiście poznać Mieczysława Gaja i odkryć, jak „A to ludowe i polskie właśnie” przenosi sztukę ludową na karty książki, tworząc most między dawnymi pokoleniami a współczesnymi miłośnikami sztuki. Serdecznie zapraszamy!

Zaproszenie na wystawę Gaja

"Muzyka zamknięta w drewnie – tak można by nazwać nadchodzącą wystawę rzeźbiarską Mieczysława Gaja, która odbędzie się w Muzeum Regionalnym w Łukowie. To nie tylko ekspozycja sztuki ludowej, ale opowieść o polskiej duszy, która przejawia się w instrumentach wystruganych z pasją i precyzją godną najlepszych rzemieślników. Na plakacie zapraszającym na wernisaż, który odbędzie się 17 listopada 2023 roku, widzimy kwintet ludowych muzykantów, gotowych o każdej porze przenieść nas w świat polskiej wiejskiej tradycji. W tych drewnianych figurach jest coś wyjątkowo autentycznego – może to spojrzenia zamrożone w radosnej ekspresji, a może postawy sugerujące ruch i życie, jakby za chwilę miały zacząć grać 'Mazurka Dąbrowskiego'. Finansowanie z budżetu państwa, ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, świadczy o uznaniu wartości tego typu inicjatyw dla promocji kultury narodowej. To zaproszenie do świata, gdzie tradycja spotyka się z teraźniejszością, a każda figura opowiada historię sprzed lat. Niech ten wernisaż będzie przypomnieniem, że w każdym kawałku drewna może drzemać nie tylko talent artysty, ale i duch całego narodu." Przemysław Gaja


  • Spotkanie promujące książkę „A to ludowe i polskie właśnie ... Twórczość Mieczysława Gaja z Łukowa”

W poniedziałkowy wieczór, 6 listopada, w murach Muzeum Regionalnego w Łukowie odbyło się wydarzenie, które stawia znak równości między lokalną tożsamością a sztuką. Spotkanie promujące książkę „A to ludowe i polskie właśnie ... Twórczość Mieczysława Gaja z Łukowa” było nie tylko hołdem dla rzeźbiarza, ale i celebracją bogatej kultury Ziemi Łukowskiej.

Mieczysław Gaja, artysta o skromnych początkach, teraz czczony jako lokalny skarb, opowiadał o swej twórczości, która ewoluowała na przestrzeni lat, stając się synonimem kulturalnej dumy regionu. Jego prace, będące mieszanką tradycji i nowoczesności, ożywają na stronach książki wydanej przez muzeum.

To, co wyróżnia tę publikację, to nie tylko 116 stron bogato ilustrowanych zdjęć prac, ale też głęboki kontekst kulturowy. Książka jest jak mozaika, składająca się z opowieści o życiu artysty, jego dokonaniach, a także opinii krytyków i znawców sztuki. To dowód na to, jak wielowymiarowy może być wpływ jednego człowieka na lokalną społeczność.

Interesującym aspektem jest fakt dofinansowania publikacji przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, co podkreśla znaczenie kultywowania regionalnego dziedzictwa. W czasach, gdy globalizacja zaciera lokalne barwy, inicjatywy takie jak ta stają się kluczowe dla zachowania unikalnych tradycji i promocji lokalnych talentów.

Spotkanie w Muzeum Regionalnym było nie tylko promocją książki, ale i świadectwem tego, jak ważna jest dla społeczności lokalna sztuka. Każdy uczestnik, wychodząc z muzeum z egzemplarzem książki w dłoni, niósł ze sobą fragment historii Łukowa, zaklęty w drewniane rzeźby Mieczysława Gaja. To piękne przypomnienie, że sztuka, choć uniwersalna, może mieć bardzo konkretny, lokalny wymiar. Strona Muzeum - https://muzeum.lukow.pl/spotkanie-z-rzezbiarzem-mieczyslawem-gaja/

a to ludowe i polskie właśnieTwóczość Mieczysława Gaja

Zdjęcia pochodzą ze strony muzeum - https://muzeum.lukow.pl/muzeum-regionalne-w-lukowie-wydalo-ksiazke-pt-a-to-ludowe-i-polskie-wlasnie-tworczosc-mieczyslawa-gaja-z-lukowa/

PG