Rzeźba Ludowa

Mieczysław Gaja


Drewno lipowe jest powszechnie uważane za jeden z najlepszych gatunków drewna do rzeźbienia, szczególnie dla początkujących i zaawansowanych rzeźbiarzy. 

Oto kilka powodów, dla których drewno lipowe jest tak cenione w świecie rzeźby:

Miękkość i jednorodność: Drewno lipowe jest stosunkowo miękkie w porównaniu z wieloma innymi gatunkami drewna, co sprawia, że łatwo się je obrabia. Jednocześnie jest wystarczająco trwałe, by utrzymać szczegółowe i precyzyjne detale rzeźby.

Brak sęków: Drewno lipowe zwykle charakteryzuje się jednolitą teksturą bez sęków, co sprawia, że jest idealne do rzeźbienia, ponieważ nie ma niespodzianek podczas pracy.

Dobra reakcja na narzędzia: Ze względu na swoją miękkość i jednolitość, drewno lipowe dobrze reaguje na narzędzia rzeźbiarskie, pozwalając na płynne cięcie i formowanie.

Wysoka jakość wykończenia: Po rzeźbieniu drewno lipowe można łatwo wygładzić i polerować, osiągając gładką, jednolitą powierzchnię. Dobrze przyjmuje też różnego rodzaju wykończenia, takie jak bejce, lakiery czy woski.

Kolor i wygląd: Naturalny, jasny kolor drewna lipowego jest atrakcyjny i może być barwiony na różne odcienie, zachowując jednocześnie naturalną teksturę drewna.

Dostępność i cena: W wielu regionach, drewno lipowe jest stosunkowo łatwo dostępne i jest przystępne cenowo w porównaniu z niektórymi bardziej egzotycznymi gatunkami drewna.

Z tych powodów drewno lipowe jest często wybierane przez rzeźbiarzy na całym świecie, zarówno amatorów, jak i profesjonalistów. Oczywiście wybór drewna zależy od indywidualnych preferencji artysty i specyfiki projektu, ale drewno lipowe stanowi doskonały punkt wyjścia dla wielu projektów rzeźbiarskich.

PG