Rzeźba Ludowa

Mieczysław Gaja


Wacław Suska: Życie i Twórczość Rzeźbiarza Ludowego z Dąbrówki

Historia północnej Lubelszczyzny skrywa w sobie wiele fascynujących historii, a jedną z nich jest opowieść o życiu i twórczości Wacława Suski, urodzonego w 1922 roku w Dąbrówce, województwo lubelskie. Mimo że Wacław nie był rzeźbiarzem od samego początku swojego życia, to jego droga artystyczna jest dowodem na to, że pasja i talent mogą zakiełkować w każdym wieku.

Wacław Suska, młodszy brat znanego rzeźbiarza Bolesława Suski, w młodości prowadził niewielkie gospodarstwo. Jego życie było pełne różnych zajęć związanych z ciesielstwem, stolarką czy budownictwem. Jednak to dopiero w 1969 roku, zachęcony sukcesami swoich sąsiadów, Adamskiego i Cąkały, postanowił spróbować swoich sił w rzeźbie ludowej. Wówczas zaczęła się fascynująca podróż artystyczna, która miała wpłynąć na kształtowanie kultury regionu.

Początki Wacława Suski były trudne, ale pełne zapału. Mimo braku doświadczenia i zaawansowanego sprzętu, wykorzystując proste narzędzia wykonane we własnym zakresie, zaczął tworzyć wyjątkowe i ekspresyjne rzeźby. Jego prace, w których rzeźbił postaci świętych oraz podejmował tematykę historyczną, zyskały uznanie i stały się przedmiotem zainteresowania wielu osób.

Wacław Suska nie tylko tworzył, ale również promował swoją sztukę. Współpracował z różnymi instytucjami kultury, takimi jak Cepelia czy Desa, uczestniczył w licznych kiermaszach i konkursach, gdzie jego rzeźby zdobywały uznanie. Jego prace były prezentowane na wystawach indywidualnych oraz zbiorowych, zarówno w kraju, jak i za granicą.

Jego wkład w rozwój sztuki ludowej został doceniony w 1981 roku, kiedy to otrzymał prestiżową Nagrodę im. Oskara Kolberga "Za zasługi dla kultury ludowej". Ta nagroda to dowód na to, jak ważna była jego rola w zachowaniu i rozwoju tradycji ludowej.

Wacław Suska to jedna z tych niezwykłych postaci, które udowadniają, że pasja i talent mogą kwitnąć w każdym wieku. Jego prace są nie tylko wyrazem indywidualności, ale także ważnym elementem dziedzictwa kulturowego północnej Lubelszczyzny. Jego historia inspiruje i przypomina nam, że sztuka może być drogą do wyrażenia siebie i przyczynienia się do rozwoju społeczności.Kilka ważnych informacji na temat Wacława Suski:

Pochodzenie: Wacław Suska był przedstawicielem tradycyjnej kultury ludowej regionu lubelskiego, która jest bogata w różnorodne formy artystycznego wyrazu, w tym rzeźbę.

Twórczość: Jego rzeźby odznaczają się charakterystycznym stylem i tematyką. Często są to postacie ludzkie i zwierzęce, sceny rodzajowe oraz wizerunki świętych.

Recepcja: Dzieła Wacława Suski zostały dostrzeżone i docenione przez specjalistów w dziedzinie sztuki ludowej. Jego prace były prezentowane na licznych wystawach i wzbudzały zainteresowanie zarówno w Polsce, jak i za granicą.

Znaczenie: Wacław Suska, jako przedstawiciel rzeźby ludowej, przyczynił się do zachowania i rozwoju tradycji artystycznych regionu lubelskiego. Jego prace są ważnym elementem dziedzictwa kulturowego Polski.

Podsumowując, Wacław Suska był jednym z wybitnych przedstawicieli polskiej rzeźby ludowej, a jego twórczość stanowi ważny wkład w kulturę i sztukę regionu lubelskiego.

Wacław SuskaWacław SuskaWacław Suska Dąbrówka

Wacław Suska artysta rzeźbiarzWacłąw Suska rzeźbiarz ludowy Dąbrówka

Wacław SuskaWacław SuskaWacław Suska

Wacław Suska i Jadwiga Wydra

PG