Rzeźba Ludowa

Mieczysław Gaja


Adam Wydra - mistrz polichromii i narracji w drewnie, opuścił naszą rzeczywistość w wieku 71 lat dnia 30.01.2024 roku. Jego odejście stanowi ogromną stratę dla świata sztuki, szczególnie dla polskiej rzeźby ludowej, której był niekwestionowanym mistrzem i mentorem.

Wydra, urodzony w 1953 roku, w swej twórczości po mistrzowsku łączył głęboko zakorzenione motywy ludowe z tematyką sakralną. Jego dzieła, pełne barw i detali, są niczym żywe opowieści z życia wsi, a jednocześnie - dzięki swojej polichromii i wyrafinowanemu wykonaniu - wprowadzają w sferę mistycznego i transcendentnego.

Kariera Adama Wydry rozpoczęła się pod wpływem jego teścia, Wacława Suskiego, w 1974 roku. Wkrótce potem, dzięki swojemu talentowi i ciężkiej pracy, zyskał uznanie zarówno na lokalnym, jak i międzynarodowym rynku sztuki. Jego prace zdobią dziś nie tylko polskie muzea i galerie, ale również kolekcje prywatne na całym świecie.

Jego talent został doceniony również przez państwo - w 1985 roku otrzymał Nagrodę Artystyczną Młodych im. Stanisława Wyspiańskiego, a w 2011 roku Złoty Krzyż Zasługi. Te wyróżnienia potwierdziły jego wybitne miejsce w polskim środowisku artystycznym.

Ale Adam Wydra nie był tylko artystą; był również nauczycielem i mentorem. Od 2012 roku prowadził szkółkę rzeźby w Woli Gułowskiej, przekazując swoje doświadczenie i pasję kolejnym pokoleniom młodych artystów. To dzięki niemu wielu z nich mogło rozwinąć swoje talenty i kontynuować tradycję polskiej rzeźby ludowej.

Odszedł więc nie tylko wybitny artysta, ale i wielki człowiek, który swoją pracą i zaangażowaniem w nauczanie przyczynił się do rozwoju polskiej kultury i sztuki. Adam Wydra zostawił po sobie nie tylko dziedzictwo w postaci swoich dzieł, ale także w sercach i umiejętnościach swoich uczniów. Jego pamięć będzie żyć w każdej rzeźbie, która opuściła mury jego warsztatu, a także w sercach tych, którzy mieli przyjemność go znać i uczyć się od niego. Adam Wydra, artysta i mentor, na zawsze pozostanie symbolem polskiej rzeźby ludowej, przypominającym o sile tradycji, pięknie sztuki i wartości przekazywania wiedzy. 

PG


Adam Wydra: Rzeźba i Dziedzictwo Sztuki Ludowej

Historie ludzi, którzy odkrywają swoje ukryte talenty i pasje w późniejszym etapie życia, są inspirujące i dowodzą, że nigdy nie jest za późno, aby zacząć tworzyć. Jednym z takich inspirujących przykładów jest Adam Wydra, rzeźbiarz ludowy, który przez ponad 30 lat kształtował swoją sztukę i przyczynił się do zachowania dziedzictwa kulturowego regionu.

Adam Wydra urodził się w Łukowie w 1953 roku, a obecnie mieszka w malowniczej Woli Gułowskiej. To jednak nie Łuków, ani Wola Gułowska, a dłuto stało się miejscem, w którym Adam odkrył swoją prawdziwą pasję. Fascynacja pracami teścia, Wacława Suski, zainspirowała go do podjęcia rzeźby jako formy wyrazu artystycznego. To było ponad trzy dekady temu, ale ten moment stał się punktem zwrotnym w jego życiu.

Pierwsze rzeźby Adama były początkowo eksperymentami, ale szybko zauważył, że ma talent do tego, aby wyrzeźbić coś pięknego z surowego drewna. Zaczął doskonalić swoje umiejętności, a jego prace zyskały uznanie znawców sztuki ludowej. Kilka z jego rzeźb trafiło do instytucji kultury, takich jak Cepelia czy ARSpolona, oraz do muzeów. Był to zasłużony dowód na to, że praca i zaangażowanie w sztukę mogą przynosić konkretne efekty.

Jego twórczość była różnorodna i nieograniczona tematycznie. Rzeźbił zarówno dzieła sakralne, jak i świeckie. Szopki i tryptyki to jedne z jego ulubionych form wyrazu artystycznego. Przy tworzeniu tryptyków, które mogą być wyjątkowo skomplikowane i bogate w detale, Adam potrafił poświęcać nawet dwa tygodnie. Jego prace były nie tylko wyrazem umiejętności, ale także narracją i dynamiką.

Adam Wydra nie ograniczał swojej twórczości jedynie do Polski. Jego rzeźby zdobyły uznanie również za granicą, w Niemczech, Rosji, na Węgrzech, a nawet w Stanach Zjednoczonych, gdzie studenci czerpali inspirację z jego dzieł. Jego umiejętności i pasja były tak niezwykłe, że na ich podstawie powstała nawet praca licencjacka na temat sztuki ludowej.

Jednak praca Adama Wydry to nie tylko tworzenie rzeźb. To również przekazywanie swojej wiedzy i umiejętności innym. Dzieci, a także młodsi artyści, mieli szansę uczyć się od niego, co dowodzi, że jego wpływ na sztukę ludową regionu jest nieoceniony.

Adam Wydra jest także autorem rzeźby przedstawiającej Chrystusa Frasobliwego, która stoi przed Domem Kultury w Woli Gułowskiej. To wyjątkowe dzieło jest nie tylko ozdobą miejscowości, ale także świadectwem miłości do sztuki i dziedzictwa kulturowego.

Historia Adama Wydry to historia pasji, zaangażowania i nieustannego dążenia do doskonałości w sztuce. To dowód na to, że talent nie ma wieku ani ograniczeń, a prawdziwa pasja może przekształcić życie i wpłynąć na kształtowanie dziedzictwa kulturowego regionu.

Adam Wydra

PG